Tomasz Tomaszewski | RZEŹBA | 13.06.-20.08.2016 | Galeria Brüderstraße

Na wystawie Rzeźba przedstawię nowe prace, z 2016 i z 2015 roku. Niektóre są zrobione specjalnie na tą wystawę. Prezentacja zawierać będzie prace z ostatniego cyklu Wodne Geometrie. W tych obiektach gram z plastyką wody, jej urodą i jej fizycznymi właściwościami takimi na przykład jak poziom tafli wody, wypełnianie kształtu naczyń przez nią, przezroczystość i możliwość zajrzenia w głąb materiału jak też lustrzane odbijanie itd. Woda jest nieodłącznym elementem otoczenia człowieka, chociażby tylko przez biologiczną konieczność i do wody jesteśmy przyzwyczajeni. Staram się zaleźć i w plastyce, i w fizycznym zachowaniu wody coś zaskakującego. Ważna jest w tym kompozycjach pewna prostota i siła form, ona opiera się na energii materii i kształtu, i proporcjach zarówno wewnątrz obiektu jak i w stosunku do otoczenia.
Innymi pracami są obiekty wykorzystujące lustro dla tworzenia iluzji optycznej. Zaprezentuje efekty własnych badań i odkryć, jak z ekranami z pasków luster, które dodają obraz z obu stron ekranu budując obiekty inaczej nie istniejące. Czy jak efekt uzyskany w innych pracach, gdzie buduję płynne przejście pomiędzy obiektem, a jego obrazem w taki sposób, że lustro „znika”, a odbicie jest przedłużeniem realnej przestrzeni.
W obu tych cyklach prac, zarówno w pracach wodnych jak i tych z odbiciem, najważniejsza jest idea pracy, jej sens. Za tym idzie plastyka i sprawy materiałowe, dopiero potem indywidualny ryt twórcy, który, jeśli istnieje, nie jest celem samym w sobie, a pochodną prostoty formalnej i konieczności przestrzennych i materiałowych kompozycji.

 

Tomasz Tomaszewski